: Hlavná stránka : Letové terény : meniny:

Návštev celkom: 53088
Návštev dnes: 19

Posledná aktualizácia:
10.07.2009

Vyhotovil:
Marián Dragošek
-=[sidewinder]=-


poďakovanie:
web priestor: NETON
grafika: proximus

Letové miesta a štartoviská


Háj

Prevýšenie: 290 m
Smery vetra:
JV-JJZ bez obmedzenia, JJZ-JZ v závetrí
Štart: pre 12 krídel
Lietanie:
náhorná planina s hrebeňom v smere Z-V vhodným aj pre svahovanie (5 km). Strmý skalný svah hneď pod štartom. Prí východných smeroch vetra sa dá niekedy vystúpať aj na náprotivnom svahu. Pri silnom juhozápade treba lietať východne od štartu - štart je v oblasti závetria.

Zákaz lietania v dobe 16.2-14.8. Lietanie možné len s povolením štátneho orgánu ochrany prírody.

Štart leží v TMA Košice.
Prístup:
- buď pešo (35') - a to z dediny, alebo strmšou skratkou hneď za kostolom. Autom (45') - malo by mať trochu vyšší podvozok - treba zájsť najprv do Hačavy, na začiatku dediny odbočiť doprava a pokračovať po skalnej ceste na planinu. Na planine je možné ľahko zablúdiť, treba sa dostať najprv k salašu a odtiaľ vedie jediná cesta až skoro k štartu. Posledných cca 200m sa ide pešo po rovinke.
 
rt_haj-pristup.rte - gps trasy,     G7toWin - prehliadač a editor

 

KohútBukovec (600m-J)Kapušanský hrad (250m-JJZ)Kamenický hrad (150m-JJZ, SV) - najčastejšie výcvikTokaj-MR (J-JZ, nevhodné pre východné smery vetra)Budimír - výcvikLada - výcvikČierna kopa - Krásna lúkaVčeláre (Vo vybavovaní, zatiaľ zákaz lietania)

Prevýšenie: 200 m
Smery vetra:
S bez obmedzenia, vlnové podmienky
Štart: pre 4, v krajnom prípade 8 krídel
Lietanie:
náhorná planina s hrebeňom v smere Z-V vhodným aj pre svahovanie (8 km). Štartovisko v bezprostrednej blízkosti štátnej hranice (100 m). Pretože pri severnom vetre je štart v závetrí oproti sa nachádzajúcej planiny, silnejšie vetry (10 m/s) bývajú sprevádzané intenzívnejšou turbulenciou a často sa tu lieta aj vo vlnovom prúdení.
Prístup:
- pešo (25') po ceste vytesanej v skale. Prípadne sa dá vyjsť aj autom, ale musí to byť terénne 4x4. Ku kopcu sa dostanete po odbočení z hlavnej cesty na východnom konci Hrhovského rybníka.

 

Tri chotáre

Prevýšenie: 550 m
Smery vetra:
SV +-30stup.
Štart: pre 12 krídel
Lietanie:
strmý svah v tvare podkovy v širokom lesnom výseku s dlhým predpolím (lesy). Najbezpečnejšie je letieť po ľavom svahu, ktorý postupne klesá smerom k Prešovu. Najbližšia pristávacia plocha je 3.4 km na sever pri konskej farme. Začiatok je dosť z kopca, preto je bezpečnejšie pristávať až pod farmou. Doklz za bezvetria zvládne ZK-15 s 50m rezervou.
Prístup:
- autom (s vyšším podvozkom) z juhu alebo zo severu. Zo severu je možné ísť z dediny Pavlovce (okolo farmy), ale za dedinou je dosť prudký "strmák". Kratšia cesta vedie z dediny Lipníky. Hneď na začiatku dediny treba zabočiť doprava a pokračovať smerom k lomu. Obidve cesty sa spájajú pri lesnej škôlke na križovatke tvaru T. Treba pokračovať na východ a po serpentínach vyjsť až k odbočke, ktorú lesníci prekopali. Lepšie auto dokáže výkop obísť, v horšom prípade treba peąšo vyjsť po miernom hrebeni cca 200m. Za výkopom cesta mierne klesá a potom sa ide mierne dohora po dlhej vrstevnici. V jednej ľavej zákrute treba odbočiť doprava na málo používanú a nenápadnú cestu. V prípade ak ju netrafíte, čoskoro narazíte na prelomenú betónovú rúru pod cestou.
 
rt_3ch-pristup.rte - gps trasy,     G7toWin - prehliadač a editor

 

Maliniak

Prevýąenie: 190 m
Smery vetra:
SSV bez obmedzenia
Štart: pre 3, v krajnom prípade 4 krídla
Lietanie:
krátky 300 m hrebeň s otvoreným predpolím. Dá sa pokračovať doľava nad lom kde svah opäť mierne stúpa. Vzadu sa dvíha homola kopca Stráž s prevýšením 390 m. Spoľahlivý kopec pre večerné polietanie. Pristáva sa vľavo - pri ceste do Záhradného.
Prístup:
autom sa v sedle zíde z hlavnej cesty, a pokračuje lesnou cestou poza hrebebeň až kým neuvidíte na strome nakreslenú značku padáku (vďaka paragliding klubu Jastrab). Odtiaľ treba už len vyjsť pešo 30 výškových metrov do pomerne prudkého svahu. Od pristávacej plochy sa dá ľahko dostať k autu, keď pôjdete cestou smerom k lomu a na každej odbočke zabočíte vľavo.
 
rt_maliniak-pristup.rte - gps trasy,     G7toWin - prehliadač a editor

 

Dubovica

Prevýšenie: 180 m
Smery vetra:
S +-15stup
Štart: pre 12 krídel
Lietanie:
Je v CTR Popradského letiska. Strmá lúka na štarte je "orámovaná" stromami na pravej a ľavej strane, takže smery vetra sú dosť obmedzené a pre odštartovanie a zachytenie je potrebný stredne silný vietor. Lieta sa na dlhom miernom hrebeni s otvoreným predpolím, ktorý sa ťahá až k Sabinovu. Po hrebeni ďalej sú ešte ďalšie dobré štarty: Marduňa a Kohút, ale s horším prístupom.
Prístup:
jedine terénnou štvorkolkou, a to ešte keď tráva nie je ešte veľmi veľká. V dedine Dubovica treba prejsť na druhý breh potoka a pokračovať až k ľavej zákrute pri chatkách. K štartu sa pokračuje po lúkach vpravo terénnym autom.
K štartu sa dá dostať aj z južnej strany (od Renčišova).
 
rt_dubovica-pristup.rte - gps trasy,     G7toWin - prehliadač a editor

 

Ďalšie občasne používané štarty:

Dubina (250m-J, v CTR LZTT), Búče (350m-J), Spišský hrad (160m-S, 5. stupeň ochrany prírody).


Inzercia
M E T A R

Fotoarchív 2010Podmienky lietania
H Á J

(35923 príspevkov)