6.5.2012 Tokaj

Letové dni 2012
Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

6.5.2012 Tokaj

Príspevok od užívateľa jaro »

Ráno ešte doladujem laminat na Moyesovi a nakldám, za 7 min 10 som u Laca a všetci meškajú. Ak mi pride foto ... :evil:
Na štarte 11:15 pofukuje 6-8, ked skladame miestami aj viac. Obliekame po jednej, je to jedovité ale krásne mraky hovorie svoje.Idem prvý, dlho čakám na štarte, maďarské flery na štarte su na hov... mláti sa to zo strán, Ferdinand hovorí že to je dobré a ja že som nechcel štartovať. Po par minutach Laco, múdro, stavia sa pred kriaky a občas pohunde a roz povie že traz, aj mne sa to zdalo. Kopem do vrtule, štart je perfektný a hladký, ked sa nakopavam kope ma hrana kopca hore a hore. Ale nebolo to zadarmo, po chíli mi budik ukazuje do 30 km hodinových. Dosť veľa určite nie pre Ivanovho Atlasa ale dole ma nik nepočuje. Zariadil to ale Fero a ... Ivanko ešte príde tovoj čas tako ako prišiel na Norberta.
Potom sa nahaname s norom a striedavo točime. Pri druhom stupaku som predbejhol nora a po dotočení som volil smer MI ale nič ďalšie neprišlo. Som kus prekvapený s km ale super. Krídlo po natočení laminátu je kus do prava, tada sa vrátim ku prvomájovej konštalácii.
NOro po ohlásení v Snine mi vyrazil dych, tiež tým že mu pri zase dalšej stovke došli baterky.
Norko tie krasne lety maš zadosťučinenie za tie tvoje patalie so štartovaním. Toto ale nie je len krídlom, to je pilotom. Gratulácia veľká najväčšia. :D :D :D

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 6.5. Tokaj

Príspevok od užívateľa Norbert »

Pripájam sa...

Po chvíľke svahovania sa dostavil stupák ktorý sme s Jarom dotočili do 1550mnm.
Potom sme sa obidvaja vydali po vetre ale mal lepšiu stopu a VĎAKA TI JARO za ten stupák
inak by som pristával na 20. km. Postroj som mal už rozopnutý a nemal som väčšsiu výšku ako 150m nad terénom.
Kým som vytočil Jaro zmizol. A možno to ma zachránilo :mrgreen:
Ďalší stupák pred SNM. Zase som vyklesal do 500 mnm a len sústredeným balónovaním som ho našiel.
Tam som dotočil aj najväčšiu výšku celého letu - 1770 mnm.
Za SNM sa menil vietor na JV a tak som sa po zvažovaní možností vydal smerom priamo na Michalovce cez obroskú dieru.
Slabučké stúpania som iba balónoval a až po Michalovce som držal výšku 900 - 1300 mnm.
Normálny stupák sa dostavil až východne od Michaloviec.
Chcel som preskočiť na Sečovce ale v tom vetre som preletel 2km a stratil 400m výšky tak som to otočil na Humenné kde som bez
problémov doletel a stále točil slabučké stúpania.
Ďalej som sa už bál letieť pri pohľade na obrovskú stenu mrakov severne.
Tak som to otočil na Strážske a vzhliadol si peknú pristávačku pri dedine Myslina.

Myslel som že mi potrvá rok(y) kým zopakujem 100vku z utorka.
Netrvalo to ani týždeň. :shock:
A ani dostupy nemuseli byť také ........ no ako v utorok.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 6.5. Tokaj

Príspevok od užívateľa Norbert »

Len dodám že som si pomýlil Sninu z Humenným.
Chcel som preletieť ponad Sninský kameň ale pri tých nízkych dostupoch čo tam boli som sa bál.
Tak som nakoniec zvolil smer Humenné.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 6.5. Tokaj

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Pekne, páni piloti!
Jaro, len malá technická pripomienka. Pred odoslaním správy je dobré dať si "Náhľad" a napísané si pre kontrolu prečítať. Ja sám mnohé chyby zbadám až v náhľade. Niekde mi vo vete čosi chýba, čo dáva textu ucelený zmysel. Čo si myslel tým "Ak mi príde foto..."? Nedočítal som sa tiež, koľko km si zaletel Ty. Každý napísaný text sa dá opraviť, prípadne doplniť.
Zdá sa, že tým Maďarom na Tokaji budem musieť ukázať, aký servis má byť pre pilotov nachystaný aspoň na štarte (... naši aj tak pristávajú väčšinou na Slovensku :wink: ).
Zdá sa, že o dobrý veterný rukáv na poriadnej tyči je pri lietaní stále núdza. :( Nech sa prídu pozrieť na Dubinu...! Az apád neki...! :lol:
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 6.5. Tokaj

Príspevok od užívateľa jaro »

igen Edmond :D

Aj to čítam ale nepodstatne už neopravujem, som unavený idem spať tak ĎALšIE mekčňe až zajtra.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 6.5. Tokaj

Príspevok od užívateľa jaro »

Noro, ja som odbočil trochu viac na východ a ty si sledoval stopu vetra. Pravdepodobne ten silný vietor bol veľmi smerodatný aj dajný na stupaky. Aj tak nechapem že pri tej konvekcii to nebolo nad tými poľami kde som to hľadal. Bolo to na tých pahorkoch vľavo kde som tomu neprisudzoval až taký význam. Toto dokazuje zdroje od-trhových hrán a kontrastov pre termiku.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 6.5. Tokaj

Príspevok od užívateľa Michal »

GPS som zabudol doma , takze aspon slovne. Po starte dost jedovate , silne zafuky sa striedali so silnými stupaniami . Nemali sme cakat na "vrchol dna", ale rychlo naskakat. Bez GPS bola moja uloha letiet ponad cestu na Sator.. Nad Tokajom po zakladnu, potom skoro na protivietor ku ceste. Tam slabe stupanie , prilieta Laco. Balonujeme hodnu chvilu, ja znova pod zakladnov. Zanieslo ma , na bocny vietor spat nad cestu. Na upati Slanskych pekna buchta. Pucim popod nu - 3-4m, a nic. Dole uz JV, mizerna vyska tak sa este lepim na vybezky rebier. Svahujem - Tolcsva, Makkoshotyka, Karolyfalva, Varhegy. Prehupnem sa cez vysielac v Sator a pristavam pri pumpe za hranicou. Pozeram na meteogram a naozaj sa vietor v SK stocil na JV.
Prílohy
vietor_06052012-15.png

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 6.5. Tokaj

Príspevok od užívateľa Laco »

Mišo, škoda tej ... košickej TMA v maďarsku. Tá buchta trochu viac na západ, čo som mal k nej namierené nás mohla dotiahnúť v bezpečnej výške až na slovensko. Ale keď som Ťa videl točiť v priestore mimo TMA, tak si ma presvedčil. Žiaľ nebolo to celkom ono... Tých 200m čo si mal navrch mi chýbalo, aby som doletel aspoň na rodnú hrudu, ...ale na druhej strane rýchly nákup v satoraujhelskom tescu (baracpálinka, egribikáver a trapišta) je dostatočná náhrada.

Mali by sme poriešiť nejak, aby v maďarsku v TMA sme mohli lietať aj bez odpovedača. Nakoniec počas celého letu sa v priestore APP Košice vyskytlo až jedno lietadlo (pilot bola žena), inak držali prísny rádiový kľud (po slovenky pokoj)

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 6.5. Tokaj

Príspevok od užívateľa Michal »

Ked isiel Pegas do BA , som navrhoval aby listom o tu Madarsku TMA prispeli aj Madari. Ale naco. Ved presednictvo LAA sa nechalo pocut , ze to netreba. Buchta nezabrala , dakde som Ta stratil a zvysok presvahoval. Rozopnuty a preklopeny nad pumpou na hranici to samozrejme zacalo pipat. Znasalo silne nad vinice , nemal som moral . Na pristatie som vybral repku za pumpou , ze silny vietor , ze iba odtlacim a hotovo. Samozrejme vtedy stichlo a riadne som tam drbol. Vysiel som z pola jak zlty kvietok. Nesuc postroj ma zbadali dve pumparky a vystrasene kricali co sa stalo , koho nesiem. :D

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 6.5. Tokaj

Príspevok od užívateľa pegas »

Laco napísal:škoda tej ... košickej TMA v maďarsku.
Návrh už odišiel do Bratislavy. Keď budú riešiť vzdušný priestor celého Slovenska, tak sa dúfam dohodneme. Verím, že ochota bude.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 6.5. Tokaj

Príspevok od užívateľa Laco »

Aha, takže včerajšie pristátia boli všelijaké... (nebudem bonzovať :lol: ). Tak ja som aspoň pristál ako z učebnice. (to bude tým, že som letel najmenej) Noro, tebe gratulujem k "imaginárnej" 100, (ale bez GPS Ti môžem veriť, ale nemusím) :lol: :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 6.5. Tokaj

Príspevok od užívateľa Norbert »

Ďakujem Laci za prejavenú dôveru. Vážim si to. :D
Súradnice môjho pristátia:
N48°56,285´
E021°51,245´
(Teda miesta kde som došiel k ceste a vymenil baterky)
Ja som teda pristál za 1* = na jednodotyk.
Ale bordel nad pristávačkou teda bol neskutočný.
Preklopil som až vo výške asi 2m nad zemou aj to len do polohy 45 stupňov, chytil som trapézy iba za spodok a počkal kým to samo dosadne na zem. 8) .
Vietor tam bol ešte silnejší ako počas celého letu lebo pár km severne za Humenným už začínala rada kongesťákov a tie dobre ťahali.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 6.5. Tokaj

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

pegas napísal:
Laco napísal:škoda tej ... košickej TMA v maďarsku.
Návrh už odišiel do Bratislavy. Keď budú riešiť vzdušný priestor celého Slovenska, tak sa dúfam dohodneme. Verím, že ochota bude.
... kolegovci v KZ by vás s rádiom do TMA azda pustili, či nie? Bolo treba skúsiť!
Keď nekomunikujem, ani nezistím, či sa to dá. :wink:
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 6.5.2012 Tokaj

Príspevok od užívateľa Norbert »

Skromne dodam za 109km by to bolo byvalo keby mi nezlyhali baterky.
A to som ich rano vyberal z nabijacky... :evil:

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 6.5.2012 Tokaj

Príspevok od užívateľa Laco »

... to poznám... také baterky keď vyberieš z nabíjačky, tak ich môžeš strčiť priamo do ... (GPS to nie je). Mám to vyskúšané. :lol:

Napísať odpoveď