12.8.2010 Háj

Letové dni 2010
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

12.8.2010 Háj

Príspevok od užívateľa pegas »

Podľa predpovede - podobne ako včera, ale slabšie. Vývoj mrakov na Maďarskej rovine bol oneskorený oproti včerajšku najmenej o pol hodiny, takisto aj naskakovanie na slovenskej strane hranice. Polohy silných stupákov označkované vatičkami ostali presne tie isté - pole západne od Žarnova, cementáreň, Turňa. Prekvapil nás iba silný východný ťah dolinou.

Trochu vzrúša hneď na štarte - fangľa ukazovala dobrý vietor na komoru, v momente keď som sa rozbehol to utíchlo, celý čas som bežal s váhou krídla na pleciach a na konci rampy som už nevládal, tak som hrazdu odhodil dopredu (a viete, že s behom nemám problémy). Po štarte klesák a pri skale poriadny kopanec ale krátky. Chytal som sa na rebre medzi muldami - úzky stupák obchádzal rebro, nafukovaný juhovýchodným vetrom z polí. Fero nemal šťastie. Možno preto, lebo sme pred štartom vážne rozoberali všetky možné trate ktoré poletíme. Peťo a Mišo to isté.

Prvý stupák ma vyviezol iba do 1200m, nad Zádielom do 1500m, ale potom už to bolo horšie. Pri návrate z preskoku na štátnu hranicu som sa zahraňoval v polovici svahu pri Hrhove. V 50m pásme od skál to všade ťahalo hore ako besné, ale rovnako rýchlo to aj končilo asi 500m nad hranou. Problém komunikácie s letiskovou vežou. 500m nad hrebeňom pri Hrhove som nevedel nadviazať spoľahlivé spojenie s letiskom a vyššie mi to bohužiaľ nešlo, hoci som to ešte dlho skúšal. Vznikol tak problém, lebo som sa nevedel odhlásiť zo vzdušného priestoru.

Môj záver: 2:30' 42km plochý trojuholník.
Zvyšok výpravy absolvoval dva vývozy a štarty.
Auto prežilo vývoz s obsadením 5 osôb a 4 krídla až na planinu bez jediného škrtnutia podvozku.

A ešte som zabudol - tým že boli nízke dostupy, tak tie stupáky boli nevychované a často mi zazvonili spodné lanká.
A teraz vidím, že jeden brat paraglajdista zletel rebro pri Hrhove o štvrťhodinu skôr ako my. Zdá sa že okamih štartu som zvolil presne, lebo on iba zletel, a ja som tam mohol svahovať popri skalách. Ja som štartoval až vtedy, keď najsilnejšie stupáky okolo Turnianskeho hradu začali tvoriť opar vo výške základne (na mrak nebolo dosť vlhkosti). Nemať dymový odtieň okuliarov, videl by som veľké guľové :-)
Družicová snímka pred časom štartu - 13:00 LSEČ.
Družicová snímka pred časom štartu - 13:00 LSEČ.

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: 12.8.2010 Háj

Príspevok od užívateľa matoZA »

Pekne Gaspi! Ten Tvoj start vypadal takto nejako? http://www.youtube.com/watch?v=1DPuNhy3 ... r_embedded" onclick="window.open(this.href);return false;
Moyes Xtralite 147

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: 12.8.2010 Háj

Príspevok od užívateľa raf3 »

Maťo to si natáčal len kvôli Gašpimu ??? :D
Taký štart som ešte nevidel ..... ale ja som toho ešte veľa nevidel .... :wink:

Napísať odpoveď