15.8. 2009 Zlet motorových rogalistov a padáčkarov na Myjave

Letové dni 2009
Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

15.8. 2009 Zlet motorových rogalistov a padáčkarov na Myjave

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Na sobotu je predpoveď pekného počasia s dobrou termikou, avšak smer vetra na možných terénoch pre výcvik su nevhodné. Od Jožinka a ďalších sa dozvedám, že sa cez víkend bude konať vzlet motorových rogalistov a aj motorových padačkárov. Stando P. z Holiča mi potvrdzuje, že tiež príde a bude sa vlekať na odvijáku. Tak isto sa dozvedám, že má priletieť aj Miloš P. starší so svojím motorovým rogalom, s ktorým som dohodnutý, že skúsime spolu aerovlek. Dohadujem detaily a už sa teším na lietanie na Myjave. Prichádzame trochu neskôr. Stando je už vo vzduchu a už to vytáča do výšok. Rýchlo rozložím krídlo a idem pozdraviť motorárov. Všetci relaxujú pod krídlami, lietanie v termike ich neláka. Potom získavam krátku inštruktáž cez vysielačku od Standu, ktorý je už pri Novom meste nad Váhom. Standovi kamoši a pomocníci mi pomáhajú a hovoria čo a ako. Prvý vlek sa podaril iba do 20 m, pretože pri vypínaní vrchného vypínača sa mi zároveň odopol aj spodný vypínač, ktorý je na systéme ihly a duralovej rúrky. Po pristáti vymieňam vrchný za menej spolahlivejší spodný systém a premiesťňujem sa po miestnej ceste na miesto štartu. Druhý vlek sa mi podarí už o niečo vyššie, no po rozkráčaní krídla sa vypínam. Pristávam pri štartovačke a už sa chystám na tretí pokus. Bočný vietor, väčší uhol nábehu, vysoký porast na krajoch cesty a vypuklá cesta sa narátali a hneď ma to naklonilo. Začal som kontrovať, ale už som len so šťastím vyrovnal a hneď pristával. Pri pristáti na brucho do hrboĽatého poĽa som zaryl hrázdou a prevalil sa dopredu, pričom som nohami zohol trapézku. Ohnutá trapézka a silno udreté nohy mi už nedovolili ďalšie možnosti lietania na krídle. Zbytok dňa trávim na letisku rozhovormi s motorovými kolegami a pokukávaním na prilietavajúceho Standu, ktorý polietal pekných 3,5 hodiny. Na letisko prišiel pozrieť náš Tomáš, ktorý na tomto letisku tzv. začínal. Znovu si doprial trochu andrenalínu na motorákoch, čo však ho neodrádza pokračovať vo výcviku na bezmotorových rogalách. Pozrieť prišiel aj Janči P. zo Skalice, ktorý to mal na skok, avšak šou v prevedení môjho nepodareného vleku nestihol. Tak isto prišiel aj môj brat, ktorý sa povozil na Milošovom superstroji. Pekná akcia, super počasie, bohužiaĽ mne to osobne nevyšlo ako som si to predstavoval. Nabudúce to bude určite omnoho lepšie.

www.deltaclubba.sk

Foto:
http://deltaclubba.sk/galeria.php?gid=98
Druhy pokus
http://www.youtube.com/watch?v=RzGg7-st ... rofilepage
Treti pokus
http://www.youtube.com/watch?v=-1mRcjC_ ... rofilepage

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Ufff, dobrý koniec. Ten uhol nábehu si mal naozaj veĽký. To si rovno mohol štartovať z nôh, lebo ten vozík ti nemohol nijako pomôcť. Že si sa rozkráčal, tomu nerozumiem. Kde vidíš chybu?

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Plucolino,
ked sme boli s Gaspim v roku 2003 v Polsku, myslel som si, ze ako skuseny aerovlekovy pilot (a niekolkokrat tahany aj navijakom) zvladem vlecenie za autom s prstom v nose. Nezvladol som, pri jednom starte som sa od lana odopol len so stastim, ak by sa to nebolo podarilo, uz tu davno nie som. Chce to velmi jemne riadenie s okamzitym kontrovanim vychyliek. Gaspimu to islo velmi dobre, co ma patricne zlostilo.
Ten Tvoj treti start skutocne vyzeral hrozostrasne. Na takej ceste by sa nemalo startovat - myslim tu burinu po okraji. Su to drobnosti, ale mohli mat tragicke dosledky. Bud taky dobry a nezabudaj na to.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Staci mi ze to vidim na videu a prechadzaju ma chute na akykolvek sposob vlekania, odvijania apod...

Tono
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut Máj 06, 2008 12:53 pm

Príspevok od užívateľa Tono »

Tento zpasob léta zdá se mi poněkud podivný.
Už stačilo!

Plučko , bál som sa, bolo to o chlp.

Tešim sa na leto v Austráli , N. Zélande a na zimu na Lanzarote.
Možno príde aj ( kúzelník ) Marko.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa eduardo »

Pluco...Ufffffffffff...

kelek
Príspevky: 266
Dátum registrácie: Pi Nov 09, 2007 10:28 am
Bydlisko: Banovce n/Bebr.

Príspevok od užívateľa kelek »

Plučo do kelu !

Najskôr sa zdokonal v štartoch z obyčajnej rampy ako je na Ă

Hlebasko
Príspevky: 292
Dátum registrácie: So Nov 24, 2007 9:27 pm

Príspevok od užívateľa Hlebasko »

Pluco,ved to bol pokus o samovrazdu! Nabezka v trave a potom nad polom nebezpecne blizko - chcel si robit ako padackari s motorom ,smrtiacu spiralu? A takto mozeme prist o pilotov...Nerob to uz!

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Norbert napísal:... prechadzaju ma chute na akykolvek sposob vlekania, odvijania apod...
A čo tak zavýjania? To posledné ti ostane, keď si na rovine a počasie je super. :D

Plučo sa vlekať vie (veď sme boli v Dunaújvárosi). Zato ja som sa tam nikdy nevedel udržať na lane až do 500m. PodĽa mňa je to v Aerosoch. Edo sa na svojom Toplese v aerovleku špĂ tal v nose.

Aj v tom PoĽsku - Juraj bol zvyknutý na Quasar a Icaro - s Aerosom mu to vôbec nešlo. A to je naviják omnoho Ľahší ako aerovlek. Ja som sa učil Aerovleky na Moyese XS a to bola sviňa. Takže v jedoduchších podmienkach (naviják) som vedel Aeros nejako uriadiť. Dosť mi pomohlo, keď som sa naučil "stvrdnúť" v hrazde, nereagovať, a nechať to na prirodzenú stabilitu krídla. V aerovleku sa to však nedá - tam treba sledovať vlečnú.

Plučov Talon má asi ten istý problém ako Aerosy. Súvisí to s klonením krídla pri vybočení. V roku 1994, keď jeden chlapík z NASA robil analýzu rogál, tak bol prekvapený, ako zle sú na tom rogalá v porovnaní s normálnymi lietadlami. Hlavne pri malom uhlom nábehu. Výsledkom je kráčanie (tzv. Dutch roll - holandský krok). Ide o to zistiť, čo vplýva na túto vlastnosť. Lebo niektoré typy krídel sú na tom horšie ako iné. Ak na to niektorý výrobca prišiel, tak si to asi necháva pre seba.

Jedna rada: pred aerovlekom by som si večer skúsil zalietať na plachtárskom simulátore Condor. Aj keď sa nedá nasimulovať kráčanie (v aerodynamickom zmysle), dá sa aspoň nacvičiť ako potlačiť klasickú kĽukatú dráhu za vlečnou, ktorá potom spôsobuje na rogale vybočenie. Tá kĽukatá dráha je spôsobená tým, že človek nie je zvyknutý riadiť smer letu s predstihom, a lieta za vlečnou ako špinavé prádlo. Keď sa k tomu ešte pridá holandský krok, vzniká obrovský problém.

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miro »

Plučo, to ten sud

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

pegas napísal: Že si sa rozkráčal, tomu nerozumiem. Kde vidíš chybu?
Prilis som to pritahoval, zvyk z aerovleku.

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Tono napísal: Tešim sa na leto v Austráli , N. Zélande a na zimu na Lanzarote.
Možno príde aj ( kúzelník ) Marko.
Zase ides do Australie???

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

kelek napísal:PS: daj vedieť aj do BN že sa koná niejaká akcia s vlekaním. Radi by sme došli a samozrejme ja dám vedieť Vám ak niečo zorganizujeme u nás. V partii dobrých pilotov je to lietanie o niečo krajšie a aj dlhšie :-)
Skuty vedel ze tam idem.

kelek
Príspevky: 266
Dátum registrácie: Pi Nov 09, 2007 10:28 am
Bydlisko: Banovce n/Bebr.

Príspevok od užívateľa kelek »

OK Plučo , to som nevedel , Ĺ kuty mi to povedal až kedysi čosi a to už bolo neskoro. No myslel si že keď nejde on tak už nikto z BN. :D

Plučo ak bude dobré pofrontové počasie v pondelok nepôjdeš s nami lietať ? (kelek+Sadloň M.-PD)
Pôjdeme na Ă

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

mozno pojdem na stranik s mladymi. mam obidve kridla poskodene

Napísať odpoveď