Zdokonalovaci kurz lietania

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa eduardo »

Vážené pilotky, vážený piloti darogie druzja a priaznivci závesného lietania.

Napadla ma jedna myšlienka a chcel by som to s vami rýchlo odkonzultovať, skôr ako zabudnem čo som vlastne chcel. Kto je zvedavý, že čo to je a nechce sa mu čítať čo tomu predchádzalo nech prejde na koniec. Ale považujem za potrebné napísať aj to, čo ma k tomu viedlo resp. udalosti a postrehy počas Pohára Podbrezovej a po nej. Tu je zopár impulzov:

1. Počas štartov z Kráľovky ma prekvapilo ako intenzívne využívajú toto štartovisko padáčkari, ale najmä školy na výcvik pilotov. Aj keď je počet štartov limitovaný , pri zdravom rozume odhadujem na max. 2x za deň, považujem to za perfektný kopec kde žiak letí aj 15min. čo je preňho určite motivujúce a dá mu to viac ako zleťák za 3min.

2. Na Podbrezovej bol aj Austrálčan Brad, ktorý ako som sa dozvedel po skončení súťaže mal v pláne zúčastniť sa kurzu lietania v termike ktorý v Tirolsku organizuje Gerolf Heindrichs.

Hneď ma napadlo že niečo podobné, hoci nie spojené s lietaním organizujú maďari a zvykne to byť spojené s tým, že prídu Ujhelyi Balázs a Kovács Endre porozprávať zážitky z veľkých súťaží počas roka a najnovšie technické postrehy vo vývoji rogál, prístrojov a podobne.

3. Počas dlhých briefingov na kopci, po naťukaní disciplíny do GPS, keď som vďaka Janovej vlastnosti rozprávať rozsiahlo,dlho, veľa a o všetkom, mal čas oddať sa svojím myšlienkam a pozorovať kto všetko je na štarte zistil, že je nás z roka na rok menej. Nie, nezobudil som sa práve v tej chvíli, viem že je to dlhodobý trend, ale až teraz som sa nad tým nejako zamyslel, keď mi v zápätí došlo, že do riti šak sa vlastne každý deň naháňam po hrebeni s tými istými 4-6 ľudmi z toho 2 zahraničný. Pribúda málo nových tvárí so “zdravým chcením“. Posledný ktorého poznám je Plučo, po ňom dlho nič.

4. Aj keď určitú formu zdokonaľovacieho kurzu by mali nahrádzať MSR, asi nie všetci nový piloti to chápu a ak áno, večerné poletové rozbory sú len sporadické a konzultované individuálne na izbe či pri vedľajšom stole mimo ostatných uší.

5. Oprávnené frflanie pilotov na organizáciu presnosti pristátia v posledných rokoch, ktorá tak trošku z praktického hľadiska nahrádzala zdokonaľovací kurz pre nových pilotov a zároveň zatváranie neba pre ostatných, tento rok vyvrcholila slabou účasťou rogalistov.



Preto ma napadlo, či by sme nevyužili Kráľovku, vedomosti našich pilotov, bývalích pilotov a inštruktorov, novoobjavené ubytovanie s perfektnou pristávačkou nad Závadkou v penzióne Zlatá rybka a ak pán boh dá aj počasie, na zorganizovanie ZDOKONALOVACIEHO KURZU LIETANIA pre všetkých pilotov. Alebo si to nazvime hoci aj ZATVÁRANIE neba, alebo hocijako, ale v prvom rade by som chcel každý večer urobiť nejakú odbornú debatu o lietaní, termickom, súťažnom, bárs aké témy spojené s lietaním + napr. premietanie, či rozbori tracklogov. Verím že sa nájde pár ľudí, ktorý budú ochotný urobiť nejakú prednášku pre ostatných zúčastnených. Postaviť to celé tak, aby praktická aj teoretická časť v danom dni priniesla nejaké nové vedomosti pre pilotov, začínajúcich aj starých. Nenaháňať sa na štarte ako počas preteku, ale lietať pre radosť.

Termín 15-18.09. 15steho je štátny sviatok, takže predĺžený víkend. Alebo len 16-18, či 17-18. Ako sa dohodneme, podľa záujmu pilotov, prednášajúcich, manželiek a detí, mileniek. Ja osobne môžem až od piatku rána.


Čo vy na to? Poprosím vás o nejaké konštruktívne návrhy a názory, lebo ak by bol záujem je to o 2 týždne. V zálohe sú aj iné možnosti ubytovania (penzión Majk, František, hotel Heľpa) počasie žiaľ nie, iba ak náhradný program v prípade nepriazne.
Vopred vám ďakujem.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa jaro »

Edo, pekné, súhlasím. Myslím že máme deficit stretávaní a z toho prameniacich diskusii. V podstate vždy v aute za lietaním si veľa povieme ale keď robíme jednodňovky aj hlbka diskusie je potom taká.
Ja by som bol ale za to aby sa takéto stretnutia robili s cieľom lietať veľa a dlho. Jesenný termín je krátky na lietanie ale dobrý pre mladých na robenie ... na rozširovanie rodín. Teda na rok keď sa otvorí KH poďme hor sa na hoľu, Je dosť slnka, dobrý vzduch a veľa kilometrov pred nami.
Ja 17. nemôžem, mám v rodine oslavu krásnej 80ky. Takže nabudúce sa pridám.

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Ak ti ta organizacia Edo vide a mne sa podari prist, tak donesiem sponzorsky sud piva (musime zohnat ale pipu).
Asi dojdem s tamdemom aby som ludi odlietal a mal ich z krku...

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa juraj »

Dobrá myšlienka Edo. Kedysi sme to mali spojené s pilotnými skúškami na Kamenickom hrade.
17.9. mám posledné preteky sezóny....

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa jaro »

Plučo ja to zozeniem len daj nejaký typ suda alebo dačo.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa eduardo »

Som rád že sa nám to rysuje. Takže Jaro, Juraj nie, Ivan možno. Práve vás som mal na mysli, že by ste mohli niečim prispieť, ale nevadí, ospravedlňujem sa, je to na poslednú chvíľu. Ako žolík na teoretickú časť mi ešte ostáva Gašpi, ale pomohlo by ak sa podujme aj niekto iný... Fero, Dušan. A ešte nepoznám záujem chlapcov vo výcviku, či ostatných, či je to pre koho organizovať. Treba ale počítať s tým, že za rezerváciu ubytovania budú asi chcieť nevratnú zálohu. Je to len otázka jedného telefonátu, zistiť podmienky ubytovania a obsadenosť. Hneď zajtra volám, len by som chcel vedieť približný záujem.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa juraj »

Edo, bez počasia to nepôjde. Treba zistiť, akú nevratnú zálohu chcú tam hore :D

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa eduardo »

Volal som do Zlatej rybky. Pýtal som sa na ubytovanie, zatiaľ pre 15ľudí. Majú voľlné,ale treba dať samozrejme vedieť čím skôr. Zálohu za ubytovanie nebudú chcieť vopred,ale keď nám to už zarezervujú a neprídeme tak si to u nich riadne poserieme ... povedalsom že sme rogalisti a pristávali sme pri nich. Pamätala si. Trošku problém bude s premietaním, lebo každý večer majú v kolibe nejakú oslavu. Ale to by sme vedeli aj na izbe prípadne chodbe. Plátno majú, projektor nie.

MartinNR
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ne Máj 17, 2015 8:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa MartinNR »

Ahoj Edo, ja sa bohuzial nezucastnim. Ale dufam ze sa tato akcia uskutocni a stane sa tradiciou.
Atlas

MilanNR
Príspevky: 699
Dátum registrácie: Št Aug 23, 2012 6:00 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa MilanNR »

Dobrá myšlienka... Prišiel by som na skusy ak manželka ....

škoda tej prestnosti ....bola to kedysi fajnová sútaž kde chodilo vela zaujímavých ludí a bolo o čom debatovať načúvať učiť sa. Teraz odkedy to má x air to upadá tak že nabudúce si už ani to krídlo nedonesem.

Myšlienka zlatej rybky je užasná vec edo.
Wills Wing T2C 144

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa pegas »

Môžem 15-17.9 ale nebudem môcť nikoho odviezť, pretože 18.9. musím byť v Krakove na letisku (moje baby sa vracajú z dovolenky).

Užívateľov profilový obrázok
Robo Murin
Príspevky: 540
Dátum registrácie: So Jan 26, 2008 2:00 pm
Bydlisko: dzungla

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa Robo Murin »

10-18.9 - dovolenka - neprídem, neskôr možno okrem 1-2.10 - iná HG akcia

netopier3
Príspevky: 164
Dátum registrácie: Ut Jan 13, 2009 5:46 pm

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa netopier3 »

Na sviatok idem do práce,v piatok mám voľno,len podľa počasia si ho chcem prehodiť pravdepodobne na utorok-Martinky.Edu,všetko záleží na počasí-som tomu termínu k dispozícii.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa eduardo »

Chlopi je mi jasne, ze som s tym vyhrkol necakane a este k tomu kratky termin pred. Asi bude lepsie nechat to tento rok tak a naplanovat to na buduci v dostatocnom predstihu. Preto to rusim a budem sa pohravat s myslienkou, zaradit to na buduci rok do kalendara podujati ZL. Zatial vsetkym vdaka za ochotu a napady.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zdokonalovaci kurz lietania

Príspevok od užívateľa jaro »

Ja navrhujem kolo MSR začiatkom augusta a centrala v rybke.

Napísať odpoveď