Prebaľovanie záchranných padákov

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Hlebasko
Príspevky: 292
Dátum registrácie: So Nov 24, 2007 9:27 pm

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa Hlebasko »

Este ku padakom - budem citovat jedneho" balica" - kazdy sa ma starat o padak sam .Tiez som sa snazil (asi rok),aby mi "niekto" pomohol s padakom,pokial som si to nevybavil sam.Mam cerstvo prebaleny,clovekom ktory pravidelne skace a prebaluje padaky aspon trochu zhodnoteny,ze nenasiel ziadne zavady a je na mne ci mu verim. Mozem sa ho opytat ,ci zoberie fusku a za kolko.Ak ma niekto zaujem,dajte vediet.Pripadne v klube.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa juraj »

Mam zaujem. Kolko za padak?

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa pegas »

Padák by ste si mali baliť najlepšie každé 2 týždne, alebo aspoň každé 3 mesiace. Teda, keď vám záleží na rýchlosti otvorenia.

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa raf3 »

Aká je rýchlosť otvorenia pri prebaľovaní po 2 týždňoch a 3 mesiacoch po prípade po 1 roku?
Aký je spôsob overenia rýchlosti otvárania záložného padáku?
:?: :?: :?:

Z toho všetkého mi vychádza, že najrýchlejšie sa otvorí padák ktorý nie je zložený. :wink:

peterb
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št Mar 06, 2008 6:11 pm
Bydlisko: Presov

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa peterb »

raf3 napísal:Aká je rýchlosť otvorenia...
Na túto otazku by ti asi najlepsie vedeli odpovedat tí, čo si naostro vyskúšali záložak (pokial ja viem tak juraj a miro), co som ale ja videl na roznych videach na nete tak založak sa otvoril vždy zhruba po troch sekundach od odhodenia (závisi to ale napr. aj od tvojej rychlosti a roznych inych okolnostiach)
raf3 napísal:Aký je spôsob overenia rýchlosti otvárania záložného padáku?
Napr. že sa obetuješ a staneš pokusným králikom :) , slovenské závesné lietanie ti to ....
raf3 napísal:Z toho všetkého mi vychádza, že najrýchlejšie sa otvorí padák ktorý nie je zložený. :wink:
Tomu sa hovorí paragliding :)

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa raf3 »

Ďakujem za vyčerpávajúce odpovede. :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

raf3 napísal:Z toho všetkého mi vychádza, že najrýchlejšie sa otvorí padák ktorý nie je zložený. :wink:
Tomu sa hovorí paragliding :)[/quote]

Naozaj vtipná odpoveď. Fakt som sa dobre zasmial!
Thalhofer GT
Bautek Fizz

peterb
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št Mar 06, 2008 6:11 pm
Bydlisko: Presov

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa peterb »

Tak teraz trochu vážne :shock:
Overenie rýchlosti otvorenia, sa robí tak, že sa jednoducho spustíš na "atrakcii", o ktorej som písal už skôr, kedysi tu niekto (myslím, že sidewinder) poslal také video, kde to fakt robia (ak vie niekto kde sa to video nachádza nech to tu ešte raz zavesí), je tu ale značné riziko, že keď sa ti v tej rýchlosti stretne záložák s oceľovým lanom, že sa padák poškodí

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Ešte lepšie by bolo dohodnúť sa s nejakou stavbárskou firmou a otváranie padákov si vyskúšať zavesený na lane (háku) vysunutého ramena autožeriavu. Ak by obsluha autožeriavu dokázala nadstavbou autožeriavu ešte aj točiť, mali by sme podmienky skoro podobné, ako pri neplánovanom zložení krídla za letu - teda aj doprednú rýchlosť i odstredivú silu. Myslím to celkom vážne, aj keď vybaviť niečo také asi nebude jednoduché. Určite by to aj niečo stálo. Ak by sa však na akcii zišlo naraz viac pilotov a odskúšali si to všetci, tak by to určite stálo zato. Čo vy na to?
Na tom detskom ihrisku by to k podmienkam z reálu malo veľmi ďaleko, bolo by to príliš nízko nad zemou a na tej zemi ešte (aj na detských ihriskách bežné!) psie exkrementy!!!
Thalhofer GT
Bautek Fizz

peterb
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št Mar 06, 2008 6:11 pm
Bydlisko: Presov

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa peterb »

Fúha no to by bol jaký adrenalín, až nieviem či je to dobrý nápad, a silne pochybujem, že by nám to nejaký bezpečnostný technik žeriava dovolil

peterb
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št Mar 06, 2008 6:11 pm
Bydlisko: Presov

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa peterb »

raf3 napísal:Aká je rýchlosť otvorenia pri prebaľovaní po 2 týždňoch a 3 mesiacoch po prípade po 1 roku?
Aký je spôsob overenia rýchlosti otvárania záložného padáku?
Nad tým sa my nemusíme trápiť, na to sú skúšobní piloti. Ak výrobca pustí na trh záložný padák, tak ručí za to, že spĺňa všetky normy kladené na záložný padák, a že prešiel certifikovanými skúškami napr. AFNOR alebo DHV alebo iné. V teste sa zisťuje rýchlosť otvorenia, opadanie a stabilita. Našou úlohou je už len sa o padák dobre postarať, v predpísaných intervaloch ho prebaliť a v prípade núdze sa ho nebáť použiť.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

peterb napísal:Fúha no to by bol jaký adrenalín, až nieviem či je to dobrý nápad, a silne pochybujem, že by nám to nejaký bezpečnostný technik žeriava dovolil
Dnes som hovoril s majiteľom firmy, ktorá sa zaoberá prenájmom žeriavov a autožeriavov. Predniesol som mu moju myšlienku a v zásade sme sa dohodli, že odskúšanie záchr. padáka "za letu" v podvese na lane otáčajúceho sa autožeriava (nadstavby!) je celkom reálne. Samozrejme, prenájom s vodičom niečo bude stáť. Dohodol som si s ním stretnutie, kde predebatujeme podrobnosti samotnej akcie a cenu, Bežne stojí hodina prenájmu cca 40 - 50 EUR. Náš prenájom by mohol stáť podstatne menej, pretože by to bolo energeticky nenáročné a fakticky bez opotrebenia techniky - aj keď sme "tažké prípady".

O výsledku stretnutia napíšem do fóra čo najskôr. Dúfam, že o tento adrenalín bude medzi Vami záujem a nájde sa dostatočný počet záujemcov.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa eduardo »

No ty kokso! Ak toto vijde... :shock:

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa sidewinder »

no tak take vyhodenie zalozaku na tejto srande by som si skusil a zaplatil aj 2x :-)...

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Prebaľovanie záchranných padákov - praktická skúška zálož. p

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

V prospech takéhoto spôsobu hovorí i použitie autožeriavu s plošinou na bungee jumpinng.
Pozri:
http://www.adrenalinove-darceky.sk/cs/bungee-jumping/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bungee-jump.com/xsepg.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Pri rokovaní o zamýšľanej akcii to to určite bude dobré spomenúť i majiteľovi predmetnej firmy, nech si nemyslí, že autožeriav je dobrý iba na dvíhanie železa a panelov!

V súvislosti s tým prosím o rozdebatovanie spôsobu vykonania týchto cvičných otváraní záchr. padákov.
Konkrétne - aká minimálna výška by bola vhodná? Asi aspoň na celkovú dlžku spojovacieho popruhu a dĺžky padáka, aby sa padák po vyhodení neťahal po zemi.
Naposledy upravil/-a Edmond PP v Pi Apr 02, 2010 7:18 am, upravené celkom 1 krát.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Napísať odpoveď