Prebaľovanie záchranných padákov

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Na írskej stránke HG a PG som v sekcii Bezpečnosť lietania našiel zaujímavú tému: http://www.ihpa.ie/index.php/parachute-repacking" onclick="window.open(this.href);return false;

Myslím si, že prebaľovanie záložných padákov v našej ZL brandži sa robí viac menej na "súkromnej" báze a na škodu veci - hlavne neorganizovane. Ideálne by bolo, ak by sme to dokázali robiť tak, ako je to zrejmé z priloženého linku. Určite tu platí, že viac hláv nie je iba viac rozumu, ale i bezpečnosti! Nie som si istý, či obývačka a radiátor ako pomocník sú tím najlepším riešením. Možno iba ako núdzové riešenie.

Podľa uvedeného linku by sa mal každý pilot naučiť, ako si prebaliť vlastný padák, aby sa tak oboznámil so svojím záchranným systémom...Prebaľovanie by sa malo vykonávať v intervaloch podľa užívateľského manuálu...Pri absencii manuálu je treba kontrolu a prebalenie vykonať každých 6 mesiacov.
Celý článok odporúčam do pozornosti funkcionárom LAA, resp. "šéfom" klubov ZL. Viem, že každá organizovaná akcia je náročná na čas. Má však, aspoň pri tejto problematike nezastupiteľné miesto a zmysel. Ak sa takáto akcia organizuje práve v marci, je to asi ten najlepší termín - aj tak je vonku ešte všade mokro.
Osobne by som niečo také privítal, prípadne niečo podobné pomohol zorganizovať.

Za povšimnutie stojí i samotný "design" a stavba uvedenej írske HG a PGj stránky . Tak nejako záživnejšie (vo vizuále i v obsahu) by mohla vyzerať i stránka LAA. ... a možno i košického deltaklubu - ak je stránka LAA "neprekopateľná".
Naposledy upravil/-a Edmond PP v Po Mar 22, 2010 9:00 am, upravené celkom 1 krát.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa raf3 »

......... Byli jsme založili v roce 1974 jako irský závěsných kluzácích sdružení a později rozšířena o novější sport paragliding a nohy-vypustil pohon letectví.......V první řadě je to vaše Sdružení, tak prosím, hrát aktivní roli v něm!
U nás to funguje tak isto? .....

Čo sa týka košickej web stránky, myslím, že Majovi bude stačiť poslať vylepšenú hotovú web stránku v zipku alebo v rarku do mailu a on ju nahodí na server.

Čo ty na to Majo?
Myslím, že neni problem .....
:)
Naposledy upravil/-a raf3 v Po Mar 22, 2010 9:08 am, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa eduardo »

Myslis ten translator? Nie. Kto vie po anglicky tomu to funguje celkom dobre :D :D :D :D :D :D

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Páni, pri všetkej úcte k tej írskej stránke musím povedať, že obdivujem ich odvahu "preložiť texty z ich stránky do všakovakých možných jazykov. Ak si kliknete na slovenský jazyk, tak sa o prebaľovaní dozviete napr. i toto: "To tiež umožňuje výmenu gumičky, ktorý zahynul v priebehu času." Tých prekladových "skvostov" je v preloženom texte celá fúra - no jednoducho - zábavné čítanie!
http://translate.googleusercontent.com/ ... XqnZND6IUg" onclick="window.open(this.href);return false;

...a toto je už naozaj celkom dopopuku!!! Pozri:
http://translate.googleusercontent.com/ ... quQ___2aAg" onclick="window.open(this.href);return false;
Buď im to prekladal hlúpy stroj alebo ešte hlupší prekladateľ. I tak še da!
Ale otherwise - všetky pictures nemá chyba...
Thalhofer GT
Bautek Fizz

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa pegas »

Čo sa týka stránky LAA, stačí keď sa niekto naučíte Joomlu a môžete zväzovú stránku vylepšiť. Mne sa do toho nechce.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa Laco »

Edmond, nechcem sa velmi priecit, ale ...
Celkom by som nesuhlasil. Tak ako mat platny technicak od kridla je vecou kazdeho pilota, tak aj mat prebaleny padak... (Casy ked sme dostavali predvolania na ockovanie prosti tetanu uz pominuli ... kazdy sa ma starat sam o seba...) Aj ti Iri pisu, ze kazdy je zodpovedny za svoj padak. A ked si das padak prebalit na "hromadnej" akcii niekomu, komu veris, ... aj tak na nom bude (neprajem to nikomu) visiet len TVOJ zivot.
Ked je nikto ochotny usporaduvat hromadne prebalovanie, patri mu za to vdaka, je to od neho cosi naviac.
A pri prebalovani padaku urcite neplati to "viac hlav - viac..." (kapusty? :lol: ) Pri prebalovani padaku to bud vies, alebo nie. To je asi ako keby som chcel od troch ziakov ktory bez problemov lietaju na vrane aby poskladali combata (ci twistera?). Je celkom mozne, ze by to urobili dobre, ale na takom kridle by som bez kontroly urcite neodstartoval. Zato keby mi kridlo postavil napr. Juraj (sam), tak na takom kridle by som odletel bez obav (to mas za to, ze lietas na padaku z mojim prebalenim :wink: )
A ci prebalujes padak v obyvacke, na luke, v telocvicni ... to je uplne fuk, ked ho poskladas DOBRE. (parasutisti ked maju prevadzku, tak balia padaky vonku a casto vo vetre, -co je ta najhorsia kombinacia- a skacu s tym, ze padak pouziju urcite)
Naposledy si problem s balenim vyriesil Noro, ked ma vymakol doma ... a prebalil som mu padak.

Berte to ako moj sukromny pohlad na problematiku, kedze ja nemam problem s prebalovynim padaku..., a pokial mozem tak pomozem, (ale urcite nebudem vybavovat telocvicnu... :mrgreen: )

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Laco, nie som si istý, či si ma celkom pochopil. Nikomu nevnucujem hromadnú akciu, iba si myslím, že stále budú noví, ktorí učení z neba nespadli a potrebujú poradiť a pomôcť, aby sa to naučili. Ak som spomínal viac hláv... tak nie kapustných, ale hláv skúsenejších pilotov. Aj Ty si sa to od niekoho naučil, a keď už máš istotu a sebadôveru, tak si padák prebaľuješ už sám.
Niekomu stačí prečítať si manuál a postupovať pri balení podľa neho krok za krokom, iný dá padák prebaliť radšej osobe, o ktorej vie, že to už robila, prípadne padák prebalí spolu s ňou. Záložkovice sa sporadicky organizujú práve preto, že nie všetci sme rovnako chytrí a odvážni. Napokon, každé stretnutie (organizované, či neformálne) nemusí byť iba stratou času, ale i možnosťou vymeniť si skúsenosti a porozprávať sa ináč než len cez diskusné fórum. Aj o tom je to...
Mám dojem, že my rogalisti tu na Slovensku sme akýsi málo spoločenskí a cítime sa najlepšie utiahnutí vo svojej ulite. Keby sme lietali tak "husto" a stretávali sa na kopcoch tak často ako chlapci od PG, tak by som pripustil, že trpíme i možnou ponorkovou nemocou. ...alebo ju naozaj máme?
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa matoZA »

Laco rocks :twisted:
Moyes Xtralite 147

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa Laco »

Edmond PP napísal:Laco, nie som si istý, či si ma celkom pochopil. Nikomu nevnucujem...
No, ale tento prispevok uz vyznieva uplne inak... Toto beriem skor. 8)

peterb
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št Mar 06, 2008 6:11 pm
Bydlisko: Presov

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa peterb »

Ked uz je rec o tych padakoch, tak cez weekend si ho planujem prebalit po roku aj ja. K padaku som mal navod ako na to (aj ked je tam napisane ze by to mala robit osoba ktora to vie alebo nechat si ho prebalit priamo u vyrobcu), a nejake navody som pohladal este na nete, s tym si clovek uplne vystaci. Navod na prebalenie padaku (je tam aj video manual) si mozete pozriet tu: http://www.skyline-flightgear.com/index ... s_sub&id=6
Nedavno som sa prechadzal po sidlisku a vsimol som si nove detske ihrisko, na ktorom je neviem ako to spravne nazvat, hovorme tomu atrakcia, ktora pozostava z dvoch stlpov, medzi ktorymi je natiahnute ocelove lano, a na lane je kladka, na ktorej sa pravazaju vacsinou deti z nedalekej skoly. Hned som si to skusil a tak ma napadlo, ze by sa tam dal aj cvicne odhodit zalozak. Cele je to dlhe max 30m a vo vyske asi 2m, stale mi to vrta v hlave.

peterb
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št Mar 06, 2008 6:11 pm
Bydlisko: Presov

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa peterb »

Pripadne staci do youtube zadat kombinacie reserve (rescue) parachute (re)packing a hned sa nieco najde

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa pegas »

Peťo, odfoť to.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa jaro »

peto podme to odskusat

peterb
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št Mar 06, 2008 6:11 pm
Bydlisko: Presov

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa peterb »

Uz to mam nafotene, len zmensim fotky a hodim to sem (dlho som to nerobil tak to chvilu bude trvat)
Zatial par informacii
Je to dlhe 20m, vyssia cast je vo vyske asi 3,5m nizsia cast vo vyske asi 2,8m takze ak si to bude chciet niekto skusit bude potrebovat 1-2 osoby co ho budu tahat
fotky budu o chvilu

peterb
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št Mar 06, 2008 6:11 pm
Bydlisko: Presov

Re: Prebaľovanie záchranných padákov

Príspevok od užívateľa peterb »

Nejako sa mi nedari hodit sem tie fotky tak si ich pozrite tu: http://leteckaposta.cz/419062241

Napísať odpoveď