Fotenie a foťaky

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

To nezistíme, kým si ho nekúpiš. V žiadnej recenzii tie dva foťáky nestavajú vedĽa seba, a to video som objavil iba náhodou.

Zhoršenie kvôli šumu nemusí byť také výrazné, pretože je tam dosť výrazné vyhladzovanie v tmavších partiách. Tam kde sú detaily, to vyhladzovanie držia na uzde, a v málo presvetlených diaĽkach, kde to obvykle šumí to robí trocha "akvarelový" efekt. Ale môj celkový dojem z toho je dobrý. Keď si pozrieš nejaký test na TZ3 (ktorých je na Interenete omnoho viac ako na TZ2), uvidíš že tie hlavné výhody (aberácia, geometrické skreslenie) sú zachované.

O rozdiele v šumení si môžeš urobiť názor na základe čistej matematiky. TZ2 má CCD senzor na substráte s priemerom 1/23 palca s počtom 7.39 Mpix, TZ3 má na 1/2.35 palca 8.5 Mpix. To je hustota oproti TZ2 vyššia 1.02x1.15 = 1.17 násobne.

Tvoj Finepix A210 má oproti TZ2 (2.7/2.33)x(3.34/7.39) = 0.52 násobnú hustotu.

Len si ho predtým vyskúšaj ako sa ti drží v jednej ruke, pretože má širší LCD displej.

Užívateľov profilový obrázok
PetoR
Príspevky: 182
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 8:10 am
Bydlisko: Georgsville
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa PetoR »

Pozeral som teraz nejake recenzie na TZ2, ale v ziadnej sa nespomina, ze by mal moznost manualneho nastavenia clony a uzavierky. Je to tak?

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

TZ2 ani TZ3 to nemá. V tejto cenovej kategórii je to pravidlo. Dokonca sa nedá nastaviť ani vzdialenosť zaostrenia, čo som mal na starom šmejde od Sony. Ale keďže to potrebujem iba kvôli zaostreniu na nekonečno pri fotení cez sklo a cez lanká na rogale, a na to je tam špeciálny režim "aerial", tak ma to netrápi.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Tie vase sitne fotaky sa mozu skryt

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa eduardo »

No tak na taketo miesta sa nedostanem. Ale taky fotak si kupim!

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie a foťaky

Príspevok od užívateľa pegas »

eduardo napísal:Kutyil s.r.o. http://www.youtube.com/watch?v=X839j6-7c6c" onclick="window.open(this.href);return false;
tiež: http://imageevent.com/aero92/magmount" onclick="window.open(this.href);return false;
to jest: návod na ľahký držiak foťáku pomocou magnetov

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re:

Príspevok od užívateľa Laco »

PetoR napísal:Pozeral som teraz nejake recenzie na TZ2, ale v ziadnej sa nespomina, ze by mal moznost manualneho nastavenia clony a uzavierky. Je to tak?
Dva roky prešli... TZ8 už má aj manuálne nastavovanie clony a uzávierky. (zatiaľ neviem ako by som to využil :lol:
Chýba mi tam to koliesko na objektíve, kde mi udávalo hĺbku ostrosti... Zenit E ... rok 1900 a niečo...)
... A má aj samostatný režim "letecké snímky"

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie a foťaky

Príspevok od užívateľa pegas »

Bohužiaľ, musím sa s vami podeliť o nepríjemnú skúsenosť s fotoaparátom Panasonic DMC-TZ2. Po piatich rokoch od kúpy a prvý raz po zime som vytiahol foťák, že urobím nejaké fotky z dovolenky, ale čakalo ma nepríjemné prekvapenie - všetko svetlejšie ako tmavá miestnosť je vykreslené ružovou farbou. Na internete som sa dočítal, že sa jedná o výrobnú chybu niektorých CCD snímačov (napr. tu). To isté som sa dozvedel aj v autorizovanom servise, kde som to musel dať na diagnostiku, aby sa so mnou o tom bavili v Panasonicu. Ale boli to vyhodené peniaze, pretože podľa Panasonicu tieto prístroje nie sú poruchové, a autorizovaný servis si za opravu pýta 130eur (čo nemá ekonomický zmysel).

Takže, ak vám vaše TZ odíde po piatich rokoch, tak viete na čom ste. Je to škoda, lebo s optikou som bol spokojný. Skúsim podľa Jurajovej rady kúpiť originálny senzor za 20 eur na e-bayi a vymeniť to podľa tohto návodu, ale so značkou Panasonic som týmto skončil. Nemám zvyšných 300 eur na prístroj, z ktorého mi po piatich rokoch ostane nepoužiteľný kus kovu a firma ma odkáže na autorizovaný servis, kde odo mňa za samotný senzor vypýtajú 80 eur.

Užívateľov profilový obrázok
PetoR
Príspevky: 182
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 8:10 am
Bydlisko: Georgsville
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie a foťaky

Príspevok od užívateľa PetoR »

Akurat vcera som pozeral nejaky letak, videl som ze to medzitym dotiahli uz na TZ35, tak som si akurat zaspominal na ten Tvoj... Nech su jeho snimacu megapixle lahke...

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie a foťaky

Príspevok od užívateľa pegas »

Opravené. :D
CCD snímač stál 16eur aj s poštovným, a z Hong Kongu prišiel za 2 týždne. Výmena trvala pár minút.

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie a foťaky

Príspevok od užívateľa Chefo »

Parada, peto, kde si to nakoniec vymenil? Nasiel si nejaku miestnost. Ja som sa pytal v skole, ale vraj na katedre nic okrem serverovne bezprasne nemame a tam nemam pristup :D

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie a foťaky

Príspevok od užívateľa pegas »

Urobil som to doma na stole večer, keď nie je prievan a prach toľko nevíri. Myslel som, že to doručia hermeticky zabalené, ale prišlo to zaprášené v metalizovanej fólii, takže som to aj tak musel vyčistiť vatovou tyčinkou. Kontroloval som to lupou s 12x zväčšením.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie a foťaky

Príspevok od užívateľa jaro »

Aký je rozdiel medzi videami?
1. https://www.youtube.com/watch?v=CX8J43PL5IU
2. https://www.youtube.com/watch?v=vSGKYIOS304
V prvom som prve filmovačky robil s kamerou vo vodotesnom púzdre. Tam až neskutočne dobre počuť varia. U ostatných som toto puzdro nemal a výsledok je z pohľadu zvuku nepoužitelný. Skúsim nabudúce nejako maskovať mikrofon.
Nerozumiem tomu aj tak. Vodotesné púzdro ...

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Fotenie a foťaky

Príspevok od užívateľa pegas »

Vodotesné puzdro pomáha, lebo nie je zvukotesné, ale aspoň drží turbulentné víry ďalej od mikrofónu. Tie malé víry, ktoré vznikajú pri turbulentnom obtekaní mikrofónu sú bližším zdrojom zvuku ako ostatné zvuky, preto všetko prehlušia.

Napríklad, keď ideš na bicykli, tak v ušiach tiež počuješ iba svišťanie, lebo turbulencia vzniká priamo na ušiach. Stačí však, keď otočíš hlavu nabok, a počuješ ticho - predné ucho je v oblasti nulovej rýchlosti vzduchu a zadné ucho je v oblasti odtrhnutého prúdenia, kde má vzduch tiež malú rýchlosť, a guľatý povrch hlavy tieni zadné ucho od zdrojov svišťania z tých miest hlavy, kde je najvyššia rýchlosť obtekania.

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Fotenie a foťaky

Príspevok od užívateľa Rebro »

Tip pre domacich kutilov.

Obrázok
Monotrike

Napísať odpoveď