Letecké rádio - AM frekvencie, komunikácia s vežou, anténa

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Miso_G napísal:komunikovat aj "medzi sebou"pomocou jednej radiostanice.
Aj keby taka frekvencia bola pridelena ,
Naposledy, keď som to zisťoval, tak to mal na Leteckom úrade na starosti nejaký p. Kozmon (tel. 02 - 48 574 001), a z telefonátu s ním som nadobudol nepríjemný pocit, že to má úplne na háku.
Miso_G napísal: potom by radiostanica musela vediet skenovat 2 kanaly najlepsie s nastavenou prioritou.
Aj keby si mal takú možnosť, v okamihu keď začneš kolegovi niečo vysielať, strácaš možnosť prijímať. Môže ti tak ujsť dôležitá informácia z veže. Takže, na kecanie musíš mať, tak či tak, druhú vysielačku. BohužiaĽ.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Zaležitosť našej frekvencie adresujte na valnej hromade funkcionárom. Zatial sa prave oni k tomu stavajú velmi ... jemne. Dokonca sa uvadza aj davne neplatna 170,35.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

pegas napísal:
Miso_G napísal:komunikovat aj "medzi sebou"pomocou jednej radiostanice.
Aj keby taka frekvencia bola pridelena ,
Naposledy, keď som to zisťoval, tak to mal na Leteckom úrade na starosti nejaký p. Kozmon (tel. 02 - 48 574 001), a z telefonátu s ním som nadobudol nepríjemný pocit, že to má úplne na háku.
Miso_G napísal: potom by radiostanica musela vediet skenovat 2 kanaly najlepsie s nastavenou prioritou.
Aj keby si mal takú možnosť, v okamihu keď začneš kolegovi niečo vysielať, strácaš možnosť prijímať. Môže ti tak ujsť dôležitá informácia z veže. Takže, na kecanie musíš mať, tak či tak, druhú vysielačku. BohužiaĽ.
Ak to nepresahuje únosnú mieru a aj vzhĽadom k existujúcej a očakávanej prevádzke, toleruje sa na leteckej frekvencii krátka komunikácia i medzi pilotmi navzájom. Obchodní piloti, ktorí sa poznajú a letia v tom istom riadenom priestore sa bežne na danej frekvencii pozdravia a vymenia si zopár slov. Z toho sa zvyčajne nerobí problém.
Dôležité je, aby táto komunikácia nenarúšala a neblokovala ostatnú komunikáciu.

Ak lietajú vetroňe v našom TMA alebo okrsku, občas si na našej frekvencii ohlásia svoje polohy, výšky, prípadne letové podmienky. Túto informáciu môže zúročiť i riadiaci letovej prevádzky, ktorý tak či tak potrebuje vedieť polohy a výšky všetkých lietadiel vo svojom priestore.
Na požiadanie pilota (aeroklubu, pilota leteckej záchrany) a podĽa okolností je tiež možné povoliť preladenie sa na krátku dobu (zvyčajne na 2 - 3 minúty) na ich vlastnú frekvenciu. Toto nie je citácia predpisu, ale príklad z bežnej praxe.
Problém sa dá obísť aj tak, že pilot HG jednoducho ohlási svoju polohu a výšku, aj keď sa ho na to riadiaci nepýta. Druhý pilot ZK urobí v zápätí to isté a problém o vzájomnej informovanosti je vyriešený. Varianty (možnosti) spomenuté vyššie sú v obmedzenej miere tiež stále k dispozícii.

Je teda na pilotovi, či si pri plánovaní letu do riadených priestorov "zavesí na krk" ďalšiu rádiostanicu, alebo vystačí s tou s leteckým pásmom, a bude sa musieť počas lietania v komunikácii s kolegom z druhého ZK trochu krotiť.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

to Edo: tak už od včera mam Icom akurat nikto nelieta tak nic nepocujem. S kym komunikuju tie aeroplany na snurke ked letia ponad nas?

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

jaro napísal:to Edo: tak už od včera mam Icom akurat nikto nelieta tak nic nepocujem. S kym komunikuju tie aeroplany na snurke ked letia ponad nas?
Jaro, ak myslíš tým Edom mňa, tak si skús naladiť frekvenciu ACC Bratislava - 127,425 MHz alebo niektorú ďalšiu z ACC frekvencií. tá prvá je však pre Sektor východ. Ak vidíš niečo letieť od juhu na sever - na letovej ceste B7 (KSC - LENOV), tak do FL 125 to riadi APP Košice (119,85 MHz). Ty však môžeš počuť iba lietadlá (tak, ako to písal Peťo). Najskôr by si mal niečo počuť na 127,425 (ACC Bratislava).

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

budem ti pisať Edo PP, alebo naozaj Edmond ved si jediny.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

jaro napísal:to Edo: tak už od včera mam Icom akurat nikto nelieta tak nic nepocujem. S kym komunikuju tie aeroplany na snurke ked letia ponad nas?
Tak už Ti to fachčí? Počuješ nejakú komunikáciu na niektorej z uvedených frekvencií?

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

bol som teraz v KE tak nieco chytam, aj v PO lietaju, skoda ze namaju inetove online zobrazenie.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

jaro napísal:bol som teraz v KE tak nieco chytam, aj v PO lietaju, skoda ze namaju inetove online zobrazenie.
Pre tých, ktorí chcú počúvať leteckú korešpondenciu z celého sveta: http://www.liveatc.net/

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Je to super, Amerika to su žvasty ale Dublin a Amsterdam boduju. Apropo a to ty vsetko z radia rozumies? No nechapem.
Takto to bude ked budu mat rogalisti a PG radia, dispečery sa zblaznia.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Našiel som hutný material na komunikáciu. Je tu všetko co potrebujeme. Potom už len prax.
http://www.profipilot.sk/multimedia/ica ... /l10_2.pdf

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

jaro napísal:Našiel som hutný material na komunikáciu. Je tu všetko co potrebujeme. Potom už len prax.
http://www.profipilot.sk/multimedia/ica ... /l10_2.pdf
Jaro, si šikulka! Teraz môžeš po večeroch - keď nebudeš mať spanie, študovať koĽko len chceš. Ak si to spojíš s počúvaním "Life ATC" tak budeš medzi pilotmi ZK jednotka. Najviac by si šokoval nejakého riadiaceho, keby si sa ako "montgomerák" (ZK) ozval po anglicky. Vopred Ti sĽubujem, že budem k Tebe na frekvencii maximálne zhovievavý a ohĽaduplný.

Ale vážne - pre pilotov je dôležitá hlavne časť "Letecká pohyblivá služba". Napokon, študovať túto časť predpisu L10 II by mal každý, kto chce mať licenciu na operátora a lietať do výšok ako profesionál. Ak budeš mať nejaké nejasnosti, tak sa ozvi.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

vidis pegas - keby si sa vtedy ozval anglicky, mozno by mu netrebalo ziadny odpovedac - chudak slovencina

Alex
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi Apr 25, 2008 10:52 pm

Príspevok od užívateľa Alex »

Som si kupil firemnu letecku antenu s protivahou a mikrofon. Chcem zajtra isť nad KE v čase cca od 16,30 -18,00. Vela šansov nedavam , že pri takom počasii piloty zostanu v meste , ale predsa , bol by som vdačny keby dakto počul eter a povedal o kvalite signalu. 120,40Mhz
Obrázok

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Včera som skúšal spojenie s Košickou vežou, keď som letel zo SĽubice na Spišský hrad. Vo výške 2000m bol príjem OK a vysielanie vraj "trochu zašumené". Priamou vzdialenoťou je to 48km.

Napísať odpoveď